Elise Marie Olesk
Kõiki on kunagi haaranud paanika oma tuleviku pärast. Küsimused tööalase suunavaliku, selle mõistlikkuse ja sobivuse kohta kimbutavad pea igat gümnasisti. Aga mida peaks tulevase karjääri valimisel arvestama? Kust leida tuge?
Kõigepealt tasub mõelda karjääri kujundamisest kui elukestvast protsessist. Erinevalt vanematest generatsioonidest, ei töötata tänapäeval terve elu enam ainult ühel ametikohal. Maailm muutub ning sellega ka tööturg ning eneseteostamisvõimalused. Karjäär on oma elu disainimine – millist elu Sina endale soovid? Kes oled, mida tahaksid osata ja kuidas oma unistusteni jõuda? Mida ja kui palju oled selleks valmis panustama? Karjäär pole tingimata hierarhiline tõus ametiredelil, nagu enamasti mõeldakse.
Kui eelnev on enda jaoks läbi mõeldud, tuleks alustada eneseanalüüsiga. Seda on ise aga objektiivselt üpris keeruline teha. Abimeheks on õnneks sõbrad ja internet. Healt sõbralt saab alati küsida, millisena tema Sind näeb. Mis on tema arvates Sinu tugevad küljed, millised nõrgad? Ka internetis leiab mitmeid analüüsivaid ja karjäärisobilikkust vaatavaid teste (nt Dream Foundationi karjääritest, CV-Online kutsesobivustest ja minukarjaar.ee leheküljel leiduv eneseanalüüsi test). Eneseanalüüs aitab endas selgusele jõuda ning teatud kindlustunnet tekitada.
Järgmisena tuleks läbi mõelda oma väärtused ja vajadused. Mida tulevane karjäär peaks endast kujutama? Kas koostööd, vaheldusrikkust või hoopis üksinda nokitsemist ja reeglipärasust? Meelepärane karjäär peaks rahuldama ka inimese vajadusi. Väärtuseid ja vajadusi aitab selgemaks vormida näiteks nende kirjapanek või läbiarutamine hea sõbraga.
Karjääri valimisel aitavad hobid ja kogemused. Meelepärastest hobidest lähtudes saab teha oma isiksuse kohta kindlaid järeldusi, mis aitavad karjääri otsingul. Ka kogemused mängivad valiku tegemisel tähtsat rolli. Praktikad, töö- ja tudengivarjuks olemine, suvevaheajal tööl käimine, asutuste külastamine, inimestega rääkimine ja vabatahtliku töö tegemine aitavad avardada nii silmaringi kui ka jõuda tulevase karjääri valimisel selgusele. Just näiteks vabatahtlikud tööd pakkuvad väga mitmekülgseid võimalusi oma kodukohas kui ka välismaal tegutsemiseks. Näiteks leiab vabatahtliku töö kohta rohkem informatsiooni YFU ning vabatahtlike (vabatahtlikud.ee) koduleheküljelt.
Mitmeid karjääriga seotud teenuseid pakub ka Töötukassa. Tulevase karjääri arutamiseks saab Töötukassas konsulteerida nõustajaga, kes eelnimetatud tingimustest (isiksusest, väärtustest ja vajadustest) lähtudes saab toetada sobivaima suuna valimisel. Nõustamise raames viiakse soovi korral läbi ka isiksuse ja kutsesobivuse teste, mida nõustaja hiljem koos vastajaga analüüsib. Sedalaadi tagasiside aitab inimesel teha kindlamaid valikuid ning kasvatada eneseteadlikkust.
Üks abistav lehekülg on ka haridusportaal.edu.ee. Sealt leiab kasulikku informatsiooni nii haridustee kui ka karjääri kohta. Näiteks leidub seal tööjõuprognoose, informatsiooni ja nõuandeid karjääri kujundamisest, tööturu perspektiivi näitavaid uuringuid (ametialade kaupa) ja palju muud põnevat. Igaüks leiab sealt endale midagi kasulikku.
Üleüldiselt on karjäärivaliku juures kõige tähtsam kindlus, mis tulebki eneseteadlikkusest, silmaringist ja kogemustest. Kindlasti tuleb aga arvestada sellega, et valik ei pruugi ega peagi olema lõplik; tuleb säilitada kindel paindlikkus. Kui kõigi nende asjadega arvestada, ei tundugi tulevase karjääri planeerimine nii kohutavana kui alguses paista võis.
Comments